W jaki sposób można wykonać pomiar objętości cieczy?

pomiar objętości cieczy

Objętość cieczy jest często bardzo ważnym parametrem, który ma duże znaczenie w trakcie procesów produkcyjnych. Gdy jej poziom powinien być stale i precyzyjnie kontrolowalne, konieczne jest zastosowanie odpowiednich mierników. W jaki sposób można wykonać pomiar objętości cieczy? Pod pojęciem objętości znajduje się miara, która odnosi się do przestrzeni zajmowanej przez dane ciało w trójwymiarowej przestrzeni. Objętość podawana jest w kilku jednostkach. W Polsce oraz w Europie najbardziej rozpowszechniona z nich to litr, który odpowiada 1 decymetrowi sześciennemu.

Pomiary objętości cieczy

Objętość odnosi się także do cieczy, na przykład do wody, ale również do innych typów substancji ciekłych, które używane są powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu, między innymi w branży wydobywczej, energetycznej, produkcyjnej czy w spożywczej, a także w gospodarce wodno-ściekowej. Dokładne informacje o objętości cieczy pozwalają wtedy na sprawne, bezpieczne prowadzenie procesów z ich udziałem. Najprostszy pomiar objętości cieczy polega na umieszczeniu cieczy w zbiorniku ze skalą. W przemyśle taka metoda pomiarowa nie jest jednak stosowana. Zamiast niej stosowane są specjalistyczne mierniki, które umożliwiają uzyskanie precyzyjnych informacji o cieczach – także w ruchu.

Rodzaje mierników objętości cieczy

W użyciu znajduje się obecnie wiele typów urządzeń pomiarowych używanych w celu sprawdzenia objętości cieczy.

Mierniki objętości cieczy można podzielić na:

  • pojemnościowe
  • elektromagnetyczne
  • ultradźwiękowe
  • hydrostatyczne
  • radarowe

Wśród powyższych rodzajów mierników największym powodzeniem cieszą się modele elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe, które pozwalają na prowadzenie bardzo dokładnych pomiarów w przypadku cieczy o różnych parametrach, także tej niejednorodnej, gęstej. Przepływomierze elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe umożliwiające dokonanie objętości cieczy montowane są wówczas w instalacjach, a także w zbiornikach oraz innych miejscach, w których znajduje się ciecz wymagająca kontroli objętości oraz innych pomiarów.

Profesjonalny pomiar objętości cieczy – wybierz najlepsze mierniki

Aby pomiar objętości cieczy był wiarygodny, warto postawić na takie mierniki, które będą w stanie zapewnić optymalne działanie. Właśnie dlatego najlepiej wybierać modele, które dostarczane są przez sprawdzonych producentów cieszących się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Dobór odpowiedniej metody pomiary objętości cieczy pozwoli zatem na uzyskanie dokładnych informacji o jej parametrach, a tym samym umożliwi także sprawne prowadzenie procesów przemysłowych z użyciem różnych typów mediów.