Sterowniki do pomp CO – czym są i jak działają?

Dzięki zastosowaniu urządzeń takich, jak sterowniki i regulatory do pomp CO, staje się możliwe precyzyjne zarządzanie temperaturą w domu lub mieszkaniu. Przynosi to nie tylko realne oszczędności w zakresie rachunków za ogrzewanie, ale ma także pozytywny wpływ na konserwację pompy i kotła. Jak dokładnie wygląda budowa i działanie sterowników do pomp?

Regulator do pompy CO – czym jest ten sprzęt?

Urządzenia tego typu nie różnią się pomiędzy sobą zanadto, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, jednak ich budowa i funkcje reprezentują szerokie spektrum możliwości. W najbardziej podstawowej wersji sterowniki do pomp ograniczone są do opcji włączania i wyłączania, zgodnie z ustawioną uprzednio temperaturą. Sterownik wyłącza wówczas automatycznie pompę przy zbyt niskiej temperaturze, włącza ją natomiast, gdy temperatura wykroczy poza zaprogramowane wcześniej ustawienia. W większości przypadków zakup podstawowego sterownika będzie zupełnie wystarczający, by w skali roku zaobserwować mniejsze zużycie prądu na przestrzeni mieszkalnej. Rynek sterowników nie ogranicza się jednak bynajmniej tylko do najprostszych modeli. Jeżeli interesuje nas bardziej zaawansowany sterownik do pompy CO dostępny na stronie www.salus-controls.pl pozwalający na większą precyzję regulacji temperatury i ustawienie wielu wyspecjalizowanych trybów, wystarczy tylko przejrzeć ofertę tego producenta.

Sterowniki do pomp CO – funkcja antystop

Regulowanie pracy pompy CO w sezonie grzewczym jest oczywiście podstawowym powodem, dla którego konsumenci decydują się na zakup wysokiej klasy sterowników do pomp. Jednak prawidłowe użytkowanie kotła oraz pompy wymaga również okresowej kontroli ich stanu poza samym sezonem, by na jego początku nie stała się konieczna naprawa lub czyszczenie. Dlatego też dobre sterowniki do pomp posiadają najczęściej funkcję, dzięki której automatycznie uruchamiają się na krótki czas także w okresie letnim. Jest to zwykle jedynie minuta lub kilka minut, jednak nawet tak incydentalne uruchomienie systemu ogrzewania powoduje, że działa on bez zarzutu, wymagając zdecydowania rzadszych interwencji ekspertów.