Skanowanie laserowe 3D – nowoczesna metoda pomiarowa

skaning laserowy 3d

Za pomocą urządzeń laserowych można prowadzić precyzyjne pomiary nie tylko w pomieszczeniach podczas prowadzenia remontu. W użyciu znajdują się także nowoczesne urządzenia przeznaczone do prowadzenia trójwymiarowych pomiarów otoczenia. Metoda ta określana jest jako skanowanie laserowe 3D i obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest skaning laserowy 3D?

Skaning laserowy 3D jest metodą prowadzenia precyzyjnych pomiarów trójwymiarowych dużych przestrzeni, w tym także obiektów. To alternatywa dla dotychczas prowadzonych metod pomiarowych, która pozwala nie tylko na dokładne pobranie wymiarów, ale również na zapisanie ich w postaci cyfrowej, by następnie na ich podstawie tworzyć analizy i wizualizacje. Nowoczesny skaning laserowy 3D daje zatem o wiele większe możliwości niż zwykłe pomiary – obecnie jest on wybierany między innymi jako wsparcie w branży architektonicznej, infrastrukturalnej, do pomiarów zabytków, w przemyśle czy w inżynierii.

Jak odbywa się skanowanie laserowe 3D?

Do pomiarów stosuje się urządzenie wyposażone w laser i obracającą się głowicę, która w krótkim czasie pobiera informacje o położeniu milionów punktów w przestrzeni względem skanera. Po takich pomiarach powstaje tak zwana chmura punktów osadzonych w trójwymiarowej przestrzeni. Dodatkowo, wykonuje się tradycyjne zdjęcia, by łatwiej obrazować przestrzeń. Następnie wszystkie zebrane informacje poddawane są obróbce komputerowej. Stosuje się wtedy specjalne programy do analizy, które potrafią przetwarzać duże porcje danych. Efekt, jaki daje skanowanie laserowe 3D, może mieć postać rzutu dwumiarowego, ale również trójwymiarowej wizualizacji obiektu, co pozwala na wykorzystanie skanowania na wiele sposobów.

Jakie jest zastosowanie skanowania laserowego 3D?

Jak wspomniano wcześniej, skaning laserowy 3D daje naprawdę ogromne możliwości w tworzeniu różnych pomiarów. Są one używane między innymi przez firmy architektoniczne, ale również przez wiele innych przedsiębiorstw, które wymagają uzyskania takich danych.

Skanowanie trójwymiarowe stosowane jest do:

  • inwentaryzacji obiektów
  • sporządzania dokumentacji 2D
  • tworzenia modeli 3D
  • przygotowywania map topograficznych
  • badań deformacji, kolizji
  • skanowania do BIM
  • tworzenia modeli PDMS

Aktualnie skanowanie laserowe 3D jest świadczone w wielu firmach specjalizujących się w prowadzeniu pomiarów. Dzięki nim można otrzymać kompleksową obsługę, by uzyskać potrzebną dokumentację wyróżniającą się wyjątkową dokładnością oraz szerokim zastosowaniem w wielu dziedzinach.