Pieczątka firmowa. Co powinno się na niej znaleźć? Gdzie ją wyrobić?

Przybijana na fakturach, umowach, zleceniach i na wielu innych dokumentach – pieczątka firmowa jest naprawdę bardzo przydatnym akcesorium dla każdego przedsiębiorcy. Jakie informacje powinny zostać umieszczone na pieczątce? Gdzie można ją dzisiaj zamówić? Wprawdzie przepisy prawa nie obligują żadnego przedsiębiorcy do tego, aby wyrobił sobie pieczątkę, to jednak posiada ją praktycznie każda firma. Dlaczego? Pieczątki są przede wszystkim bardzo pomocne w codziennym prowadzeniu spraw biznesowych. Zawarte na nich dane od razu identyfikują firmę, dlatego przedsiębiorca nie musi podawać ich ponownie. Pieczątka jest także swoistego typu uwierzytelnieniem – świadczy o tym, że firma jest profesjonalna, godna zaufania.

Jakie dane umieszczane są na pieczątkach?

Pieczątka firmowa nie posiada określonego wzoru, ale najczęściej umieszczane są na niej takie same informacje. Ich zakres ograniczony jest przy tym wielkością pieczątki – im będzie ona większa, tym więcej danych można na niej zamieścić.

Podstawowe informacje umieszczane na pieczątkach:

  • nazwa firmy
  • imię i nazwisko osoby posługującej się pieczątką
  • adres działalności
  • numer telefonu
  • numery NIP, REGON – zależnie od firmy

Gdy firma zdecyduje się na pieczątkę o większym rozmiarze, może także umieścić na niej inne dane, na przykład nazwę swojej strony internetowej, adresy e-mailowe do kontaktu online, a nawet krótki opis działalności. Dodatkowo, pieczątka może być uzupełniona o drobne elementy graficzne związane ze specyfiką działalności firmy, na przykład kwiaciarnia może zdecydować się na kwiat, a sklep sportowy na piłkę nożną. Można też zlecić wykonanie pieczątki z logo. Pieczątka może być także wielokolorowa – to interesująca propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy pragną wyróżnić swoją działalność na tle konkurencji. Taka pieczątka od razu zapada w pamięć!

Gdzie można zamówić pieczątkę dla firmy?

Aktualnie pieczątki firmowe są sprzedawane w wielu firmach, w tym między innymi w punktach specjalizujących się w ich realizacji. Dla osób poszukujących pieczątki Gliwice także posiadają takie właśnie adresy, gdzie pieczątkę firmową można zamówić nawet od ręki. Także istnieje możliwość zamawiania pieczątek za pośrednictwem internetu. To wygodna propozycja dla tych osób, które nie mają w okolicy żadnego punktu wykonującego pieczątki.

Ile trzeba będzie zapłacić za przygotowanie pieczątki firmowej? Cena powiązana jest przede wszystkim z typem pieczątki oraz z jej wielkością. Cena zwykle wynosi około 15-20 złotych, ale także można znaleźć w sprzedaży pieczątki kosztujące ponad 50 złotych.